Portrettintervju av Kenneth Kvinnesland
Utarbeiding av tekst med bilder: Håkon Trønnes
Kenneth fra Haugesund er 45 år, jobber som forskalingssnekker, er gift og har en stor familie spredt rundt i nabodistriktene. Han har alltid vært glad i naturen og var med i speideren i mange år.
Som bildene viser er han også glad i å reise, og til nå har han vært i 30 land. Noe han ikke har tenkt å gi seg med det. Tur til Uganda på gorillasafari sammen med Natur & foto, samt Taiwan og Kina til sommeren står på planen for 2026. Mange andre spennende land står for tur senere. Noen turer reiser han på alene, andre sammen med familien.
Fotoklubb, hobby og fotograf
Han har vært medlem i Haugaland fotoklubb siden 2018. Da han var 15 år, kjøpte han sitt første kamera. I dag har han foto både som lidenskap og hobby. Kameraet har han så godt som alltid med seg, og foto er nærmest blitt en livsstil. Han har også tatt på seg en del fotooppdrag for familien, først og fremst innen sjangere som bryllup og kjæledyr.
Som fotograf er han temmelig allsidig, men noe av det han liker best er bilder av naturen, arkitektur og portretter. Han liker å gjøre bildene mest mulig ferdig i kamera, og bruker minimalt med tid til redigering og etterarbeid.
Når han tar bilder av arkitektur, leter han alltid etter detaljer han kan fremheve i bildene sine. Portrettbilder tar han i tett samarbeid med motivet slik at bildene blir slik som de enkelte ønsker, så sant været tillater det da.
Foto som medisin og lidenskap
For Kenneth er fotografering terapi, en kommer seg ut og får noe å bruke hodet til. Dette var noe han har erfart selv, etter at han opplevde tsunamien i Thailand i 2004. Etter den opplevelsen fikk han diagnosen PTSD. Foto har blitt både medisin og en stor lidenskap for ham etter flodbølgekatastrofen.
Liker utfordringer
Kenneth liker å utfordre seg som fotograf. Under brylluper får han alle muligheter til å utfordre sine fotografiske evner, og han må ofte tilpasse seg nye ønsker og situasjoner. Naturen er jo også mangfoldig, noe som også gir ham utfordringer og ny inspirasjon.
Han liker å hente ny inspirasjon og opplevelser ved å reise, noe en tydelig kan se i de bildene han har sendt til dette innlegget i NSFF magasin.
Fototurene sammen med gode venner i fotoklubben gir også både mestring og inspirasjon, men han går også mye på tur alene.
Bruk av bilder
Han legger ut masse bilder på Instagram der han har mer enn 12.000 følgere. Noen bilder legger han også ut på Facebook, samt at han deltar i en del fotokonkurranseer.
Hvem han ville invitere med på fototur?
Det måtte bare bli Tom Schandy, kanskje en tur til Afrika eller andre steder i verden.
Målet mitt er å stadig utfordre meg selv og reise til så mange land som mulig. Da vil jeg kunne fotografere mange forskjellige typer arkitektur og kulturer, samt fotografere mer minimalistisk og finne masse detaljer jeg kan fokusere på i bildene sine.





