Damenes aften i Ålesund Kameraklubb

Damenes aften i Ålesund Kameraklubb
Flere fotoklubber har hatt suksess med å arrangere egne aktiviteter kun for sine kvinnelige medlemmer, i tillegg til vanlig klubbaktivitet. Vi har tidligere fortalt om Lens Babes i Haugaland, og om damene i Harstad Fotoklubb med egen turtradisjon. Her kan dere lese om Damenes Aften i Ålesund Kameraklubb.

Det har vært Damenes Aften på loft, ute i snøhauger og i improviserte studioer. Vi spør initiativtaker Karen Birgitta Håkansson om hva og hvorfor.
– Klubben har mange kvinnelige medlemmer. En del av disse er opptatt av portrett- og menneske-fotografering, og disse kveldene er helt på deres premisser. Vi kler oss ut, fotograferer, snakker teknikk, låner utstyr av hverandre, lærer av hverandre og har det gøy. Gutta har en tendens til å være litt mer «verdensmestere» i fotofaget. «Du skal gjøre det sånn» og ferdig med det. På Damenes Aften gjør vi det på vår egen måte.

Dette sier fire av deltakerne:

– Vi er ikke så mange, det skal være gøy, og vi lærer av hverandre. For meg er det også viktig at jeg må bevege meg godt utenfor komfortsonen.

Ellen

– For meg som fotograferer mennesker er det fint å få testet ut ulike antrekk og uttrykk. Og så liker jeg det uformelle, med mulighet for å teste ut ting, dele kunnskap og spørre om utstyr.

Trine

– Jeg setter stor pris på at vi kan lære av hverandre i praktisk arbeid, og at det er så lav terskel for å stille spørsmål. Det er også artig å se kombinasjonen av kreativitet og moro.

Berit

– Jeg var med for første gang. Jeg likte størrelsen på gruppa og den avslappende stemningen vi hadde. Det gjorde det også mindre skummelt å kle seg ut og posere. Vi måtte jo være både foran og bak kameraet.

Linda

Damenes aften (foto: Karen B. Håkansson)

Om forfatteren

Stein Lauritsen

Medlem i Ålesund Kameraklubb

Legg igjen et svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS SISTE FRA NSFF.NO

  • Norgesmester i foto 2025 12. november 2025
    Vi gratulerer Nina Jonsson som Norgesmester i foto 2025, og Ivar Elias Rekdal Fodnes som Ungdomsmester i foto 2025 Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Resultater NM 2025 høstrunden 12. november 2025
    I høstenrunden av NM i foto 2025 ble det levert inn 6147 bilder fordelt på 7 klasser og 77 bilder i ungdomsklassen Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Delta på landslaget for 37. FIAP Svart-hvitt biennale 4. november 2025
    Vi inviterer nå medlemmer i klubber tilsluttet NSFF til å sende inn foto til landslaget i 37th FIAP Black and white biennial, med TRAPPER som motiv. Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Statistikk for høstrunden av NM i foto 2025 15. oktober 2025
    Her er statistikk for NM i foto, høstrunden 2025 Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Juryeringen av NM i film 2025 4. oktober 2025
    Se sendingen: juryeringen av NM i film 2025 Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.

Medeier Norsk Naturfotofestival

Norsk Naturfotofestival

Nordiske fotoorganisasjoner

Nordic Society of Photography (NFFF) Norsk fotohistorisk forening Selskabet for Dansk Fotografi (SDF)

Suomen Kameraseurojen Litto Ry (SKsl) Riksförbundet Svensk Fotografi (RSF)

RSS NFFF (nordic.photo )