Spennende samarbeid mellom Kragerø Fotoklubb og Naturvernforbundet

Spennende samarbeid mellom Kragerø Fotoklubb og Naturvernforbundet

«Trær i Kragerø» er et samarbeid mellom Kragerø Fotoklubb og Naturvernforbundet i Kragerø.

Det er etablert en lukket facebookgruppe, knyttet opp til GoogleMaps. Alle som ønsker kan legge ut bilder her, men man må godkjennes som medlem – slik at vi har litt styring. Man trenger ikke være medlem av Kragerø Fotoklubb eller Naturvernforbundet. Det holder med at man synes trær er fine!

Vi har satt noen enkle regler for å legge ut bilder av trær i facebookgruppa:

  • Det må være et tre (dvs. ikke en busk).
  • Treet må stå et sted i Kragerø kommune, altså innenfor kommunegrensen.
  • Treet trenger ikke stå der i dag. Om det er bilder av trær som har stått der tidligere er det like spennende. «Fotografier av Før og Nå med tanke på Fremtiden.»
  • Treet må være offentlig tilgjengelig. Det kan godt stå i en have men det må være synlig for offentligheten.
  • Du som fotograf oppfatter treet som litt bemerkelsesverdig – hva som kvalifiserer bestemmer du selv!
  • Max 3 bilder av hvert tre per fotograf… og hvis det allerede finnes mange bilder av treet når du legger ut, kan det hende bildet ditt ikke kommer inn – rett og slett av hensyn til plass.
  • Legg ved litt fakta om treet hvis du kan. Hvor det står – gjerne med GPS-koordinater – hva det er, hva som gjør det spesielt (for deg) og når bildet er tatt, dersom du vet det.

Førstemann som legger ut et tre får et slags «eierskap» til treet ved at vi tenker at navnet på fotografen blir stående ved bildet.

For å dra dette i gang starter vi en liten konkurranse, der temaet rett og slett er det flotteste bildet av et tre; monokrom og farver. Konkurransen løper fra i dag til og med 30. oktober, som er fotoklubbens siste møte den måneden. Denne fristen er satt slik at vi kan fange opp høstfarvene også. Kunstner Thore Sveberg og Per Erik Schultze (Naturvernforbundet) setter opp en premie hver: Thore gir et trykk og Naturvernforbundet gir en bok (om trær). Per Erik Schultze og Thore Sveberg vil utgjøre en suveren jury.

GÅ TIL «TRÆR I KRAGERØ» PÅ FACEBOOK OG MELD DEG INN. Du må selvsagt ikke være bosatt i Kragerø for å være medlem her, men treet du tar bilde av må stå i Kragerø.

Illustrasjonsbildet er av en gammel storfuru på Vestre Gumøy (foto: Per Erik Schultze).

Om skribenten

Svein Ivar Ask

Styremedlem i Kragerø fotoklubb.

Legg igjen kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

RSS SISTE FRA NSFF.NO

  • Tilbakemeldinger på filmene i NM 2023 19. september 2023
    Filmutvalget presenterer her juryens tilbakemeldinger på filmene i årets NM i film. Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Vestkysten Fotokamp 2023 – den åttende i rekken! 5. september 2023
    Skodje Fotoklubb, Bekkalokket Fotoklubb og Haugaland Fotoklubb inviterer alle NSFF-fotografer til 8. Vestkysten Fotokamp 2023. Lever én gang og delta i tre juryeringer! Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • FIAP News august 2023 3. september 2023
    Se augustnummeret av FIAP News som PDF vedlagt denne artikkelen. Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Invitasjon til NM i foto høsten 2023 21. august 2023
    Velkommen til NM i Foto 2023, del to, høstrunden Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Stor suksess for de norske landslagene i 2023! 12. august 2023
    Ett ungdomslandslag med bronse, og hederlig omtale til begge de to "voksne" landslagene i årets FIAP-biennaler! Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.

Medeier Norsk Natufotofestival

Norsk Naturfotofestival

Nordiske fotoorganisasjoner

Nordic Society of Photography (NFFF) Norsk fotohistorisk forening Fellesorganisasjonen Foto-Norge Selskabet for Dansk Fotografi (SDF) Suomen Kameraseurojen Litto Ry (SKsl) Riksförbundet Svensk Fotografi (RSF)

RSS NFFF (nordic.photo )