Fotografiets dag 2017 dag 2: Juryert utstilling og buffet av fotosnadder

Fotografiets dag 2017 dag 2: Juryert utstilling og buffet av fotosnadder

Vel overstått Fotografiets Dager, en festforestilling av en fotohelg med impulser og inspirasjon for fotograferende mennesker! Spesielt gjør den juryerte utstillingen inntrykk; 50 ulike fotokunstnere med 50 ulike grunnideer og uttrykksmåter, det er jo en buffet av fotosnadder.

Her finner du musikkfotografen som synes det er vel så spennende å følge bandet backstage og på turnebussen som å knipse kule konsertbilder med perfekt lysshow. Debutanten som kun har vært med i fotoklubb et par måneder. Billedkunstneren som tar med seg kunnskap om tekstur og lys til fotografienes verden. Mikroskopnerden som ikke nøyer seg med å ta bilder av hårstrå men også sørger for å slå en knute på hvert enkelt av dem først. Globetrotteren som er så glad i å prate med folk at han inviteres hjem til fremmede i alle verdenshjørner. Kunstnersjelen som finner glede i å jobbe med gamle, manuelle fremkallings- og printmetoder. Humoristen som ser ansikter i «døde ting» overalt hvor han ferdes. Mangfoldet er enormt – og inspirerende!

10-årsjubileum markert med todagers feiring

Fotografiets Dag markerte i år 10-årsjubileum og feiret like godt to dager til ende. Som i fjor delte arrangementet området med Horten Mat- og Ølfestival, og det myldret av besøkende begge dagene. NSFF hadde som vanlig fått tildelt plass i Artilleriverkstedet, side om side med de andre foto-organisasjonene. Her var bilder fra Norges Fotografforbund, Institusjonsfotografenes forening, Norske Naturfotografer og nykommerne Biofoto.

Bildene som ble vist frem av NSFF besto i et utvalg fra Jubileumskonkurransen (hovedsaklig de premierte), og digital visning av medlems- og klubbprosjekter samt vårrunden i årets NM i Foto. I tillegg var Norgesmester 2016, Håkon Grønning, invitert til å vise noen av sine bilder. Horten fotoklubb sto for det lokale innslaget. De bidro også til arrangementet ved å arrangere konkurransen Fotosprinten på søndag.

Andre innslag inkluderte foredrag om og utstilling av Kyrre Liens prosjekt Nettkrigerne, show-shoot med Jon Klasbu, bruktmarked, miniforedrag om ulike tema ved museets egen formidler, salgsstand fra Japan Photo, workshops i mørkeromsarbeid og pinholefotografi, og selvsagt åpent museum og magasin.

Nedenfor presenteres de 18 (!) dyktige NSFF-representantene som hadde sluppet gjennom nåløyet og fått sine bilder antatt til den juryerte utstillingen:

2. plass i den juryerte utstillingen: Ellen Cecilie Fleischer, Asker og Bærum fotoklubb

Ellen C. Fleischer stilte ut bilder for tredje året på rad, i seg selv en prestasjon. I år fikk hun altså ekstra god uttelling for sine bilder, med en andreplass i premieringen av den juryerte utstillingen. Juryen skriver i sin begrunnelse: «Imponerende å få til noe så fint av noe så enkelt. Bildene har fotografiske kvaliteter som mangler i mye av det man ser i dag. Fotografen har utnyttet kameraets muligheter og fått fram en fin taktilitet.»

Fra Fleischers prosjektbeskrivelse:

Mens verden, og fotografiet, i stadig større grad digitaliseres tar dette prosjektet for seg papirets estetikk – er det noe som savnes ved at stadig mer innhold som tidligere har vært forbeholdt papir nå fremstilles og konsumeres digitalt? (…) Serien “Papir” fremhever papirets taktile natur, den paradoksale kombinasjonen av håndgripelighet og forgjengelighet i forhold til sine digitale konkurrenter, og den fysiske tilstedeværelsens estetikk som skulpturelt innslag. I sin helhet er bildeserien som prosjekt et melankolsk og moderne uttrykk for forgjengelighet og nostalgi.

Juryen besto av:

  • Jan Erik Bamrud fra Norsk Selskap For Fotografi
  • Pål Henrik Ekern fra Forbundet Frie Fotografer
  • Arthur Sand fra Norsk fotohistorisk forening – Preus museums venner
  • Erik Skjøldt fra Norges Fotografforbund
  • Borgny Helnes fra Biofoto
  • Ingrid Nilsson fra Preus museum

Om forfatteren

Birgit Fostervold

EsNSFF, HonENFFF, medlem i Homborsund fotoklubb. Tidl. redaktør for NSFF Magasin (2016–22), tidl. nestleder og konst.leder NSFF (2017–22). Webmaster og designer NSFF. Styremedlem+webmaster Nordisk Forbund for Fotografi samt Norsk Naturfotofestival. Lensbaby-ambassadør.

1 kommentar

  1. Terje Bokeli

    Det fineste ved fotografiets dag i Preus museum of photography i August er det fotografiske loppemarkedet der man kan kjøpe både eldre speilrefleks kameraer og super 8 filmopptakere fra 1970-tallet som virker.

    Svar

Legg igjen et svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

RSS SISTE FRA NSFF.NO

Medeier Norsk Naturfotofestival

Norsk Naturfotofestival

Nordiske fotoorganisasjoner

Nordic Society of Photography (NFFF) Norsk fotohistorisk forening Fellesorganisasjonen Foto-Norge Selskabet for Dansk Fotografi (SDF) Suomen Kameraseurojen Litto Ry (SKsl) Riksförbundet Svensk Fotografi (RSF)

RSS NFFF (nordic.photo )