Fårö – Får – Film – Fauna
Mange velger Gotland som sitt reisemål. Noen tar turen over til øya Fårö, nord på Gotland. For meg er Fårö målet, og det anbefales. Det er nok av overnattingsmuligheter å velge imellom i form av hoteller, gjestehus, camping og vandrerhjem. På Fårö er nattelivet ikke-eksisterende, her er naturen i sentrum, men det kan hende det går en film på den lokale kinoen eller at det arrangeres en konsert. Men det er roen og naturen som er det beste med Fårö.
Får
… ser du overalt på Fårö. Her heter får lamm og lammene får lammunger. En vær heter bagge og har ekstra store horn her på øya. Gotland har en egen rase.
Film
Ingmar Bergman satte Fårö på kartet da han kom hit for å lage film og senere valgte å bosette seg her. Han har satt spor etter seg på øya, hvor han bodde frem til sin død. Han ligger begravet på øyas kirkegård. Mange av husene hans blir tatt vare på for ettertiden, og kunstnere innenfor alle sjangere kan søke om å bli stipendiat og bo i et av Bergman sine hus mens de jobber med sitt prosjekt. Bergmanuken arrangeres i juli, da er det konserter, filmer, teater og mye mer. Bergmansenteret ligger langs hovedveien og er verdt et besøk.
Fauna
Fårö har et rikt dyre- og planteliv. Det er flere sjeldne arter her, som er vernet for ettertiden. Når du reiser rundt på øya finner du informasjonstavler som forteller om arter i området og historiske begivenheter. Her kan naturfotografen lete etter sjeldne planter og insekter.
Fårö er stedet for den rolige ferien; for sykkelturen og for fotturen. Det er også greit å ta seg rundt i bil, selv om de fleste veiene er smale.
Fårö sine raukområder er fascinerende og imponerende. De anbefales et besøk når kveldslyset farger kalksteinen rosa og det blir vakker solnedgang i horisonten. Her kan du bokstavelig vandre på fossiler som du ser i steinen du går på.
Jeg liker roen på øya, naturen og kulturlandskapet. Jeg regner meg ikke som naturfotograf, men jeg liker kontrastene i naturen her.
På Kutens Bensin, med Crêperie Tati, er 50-tallet absolutt til stede i innredning inne og ute. Her er nok av motiver for oss som liker rust og litt forfall. Og lunsjen spises selvfølgelig her i de svært spesielle omgivelsene. Pannekakene er kjempegode!
Er man først på Fårö kommer man heller ikke utenom et besøk hos Sylvis Döttrar, en kafé med god bakst.
God tur!
Kari Mikalsen snakker varmt om Fårö ved Gotland. Har vært to ganger på Øland; lenger sydvest i Østersjøen.
Fantastisk klima i spesielt landskap på Øland; en 70 km lang kalksteinsøy med største høyde over Østersjøen på 14 m. Øya syd/ sydøst for Kalmar er landfast med en 6 km bro som står på peler i sjøen.
Juni er spesielt flott på Øland da både flora og fauna på sett og vis er på sitt flotteste. Film- og fotomotivene står i kø. Personlig har jeg lenge hatt et ønske om å lage en dokumentar fra Øland med tema «Alvaret»…..gjennom de 4 årstider.
Roy M Gleditsch
Amatørfilmer
Bergen Fritidsfilmere