Presseåpning av fotoutstillingen World Unseen

Canon og Norges Blindeforbund har gleden av å invitere til presseåpningen av en unik kunstutstilling på Deichman Bjørvika i Oslo 26. juni kl. 15.00. Enkelt forklart er World Unseen en fotoutstilling du ikke trenger å se for å oppleve – der du får erfare bilder fra noen av verdens fremste fotografer på en annerledes måte.

Utstillingen «World Unseen» som for første gang ble vist på Somerset House i London, finner nå veien til Norge. Det unike med utstillingen er at fotografiene er skrevet ut i flere lag. På den måten gjøres bildene tilgjengelig med berøring, lyd og punktskrift, slik at det også skal være mulig for svaksynte og blinde å oppleve de fantastiske historiene bildene formidler.

I forbindelse med dette er du invitert til presseåpningen 26. juni på Deichman Bjørvika klokken 15.00. Utstillingen er åpen for allmennheten fra 27 til og med 30 juni. Invitasjon er vedlagt, og under er agendaen.

Agenda

15.00 – 15.15: Registrering

15.15 – 15.30: Introduksjon til utstillingen og teknologien brukt – presentert av Canon Norge

15.30 – 15.40: Kunst, sanser og viktigheten av tilgjengelighet – presentert av Per Inge Bjerknes fra Norges Blindeforbund

15.40 – 16.30: Intervjuer og utforskning av utstillingen

Påmelding til petter@ginfo.no så rast som mulig.

300.000 mennesker lever med synsnedsettelser i Norge

Per Inge Bjerknes, generalsekretær i Norges Blindeforbund, sier at det i Norge lever over 300.000 mennesker med nedsatt syn, hvorav om lag 9.300 er blinde.

– På verdensbasis er det minst 2,2 milliarder mennesker som har en eller annen form for synsnedsettelse. Billedkunst er sjelden tilgjengelig for oss som ser lite eller ingenting. Sammen med Canon ønsker Norges Blindeforbund å belyse kunstens universelle karakter, og gjøre den tilgjengelig for alle. World Unseen er ikke en tradisjonell fotoutstilling. Det er en ambisjon om å skape en reise gjennom sansene, en mulighet til å oppleve ut fra den enkeltes forutsetninger, uavhengig av hvor mye eller lite du ser, sier Bjerknes.

 

Inkluderende utstilling

Kristine Ljøner, ansvarlig for utstillingen i Canon Norge, sier hensikten med utstillingen er å øke bevisstheten rundt kunstens tilgjengelighet og blinde og svaksyntes hverdag. I tillegg til å tilgjengeliggjøre kunst for blinde og svaksynte, vil seende få et bedre innblikk i hvordan det er å leve med nedsatt syn. Hvert bilde vil være delvis tildekket for å illustrere ulike typer synshemninger – fra grønn stær til diabetisk retinopati.

– Takket være taktil printteknologi har vi skapt en inkluderende utstilling som åpner andre sanser enn synet. Vi håper så mange som mulig tar turen innom for en helt spesiell opplevelse dagene utstillingen foregår, sier hun.

 

Verdenskjente fotografer

Utstillingen inneholder arbeider fra verdenskjente fotografer og Canon-ambassadører fra hele verden. Blant annet den prisbelønte sørafrikanske fotojournalisten Brent Stirton, den anerkjente brasilianske fotojournalisten Sebastiaõ Salgado, motefotografen Heidi Rondak, pulitzer-vinnende fotojournalisten Muhammed Muheisen og den norske naturfotografen og fridykkeren Aleksander Nordahl.

 

For mer informasjon besøk www.canon.no/world-unseen

Om forfatteren

Inger Postvoll

Redaktør av NSFF Magasin. Medlem i Haugaland Fotoklubb og PSA. Initiativtaker til damegruppa Lens Babes.

Legg igjen et svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.

RSS SISTE FRA NSFF.NO

  • Resultater NM 2026 vårrunden 12. april 2026
    I vårrunden av NM i foto 2026 ble det levert inn 5254 bilder fordelt på 7 klasser. Beste fotograf ble Atle Sveen Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • NM i film – resultater presenteres i mai 2. april 2026
    Presentasjonen av årets norgesmesterskap i film, både NM klubbfilm og NM film 2026, blir ferdigstilt innen utgangen av mai. Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • 9. Munken 2026 Trondheim nasjonale fotokonkurranse 24. mars 2026
    Trondhjems Kameraklubb inviterer for niende gang til Munken – Trondheim nasjonale fotokonkurranse. Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Innlevering til Nordisk fotomesterskap 2026 er åpnet 16. mars 2026
    Nordisk Fotomesterskap 2026 er nå åpent for innlevering av bilder, fra 16. mars til 20. april 2026. Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.
  • Statistikk for vårrunden av NM i foto 2026 16. mars 2026
    Her er statistikk for NM i foto, vårrunden 2026 Besøk nsff.no for mer informasjon fra Norsk Selskap for Fotografi.

Medeier Norsk Naturfotofestival

Norsk Naturfotofestival

Nordiske fotoorganisasjoner

Nordic Society of Photography (NFFF) Norsk fotohistorisk forening Selskabet for Dansk Fotografi (SDF)

Suomen Kameraseurojen Litto Ry (SKsl) Riksförbundet Svensk Fotografi (RSF)

RSS NFFF (nordic.photo )