Presseåpning av fotoutstillingen World Unseen
Canon og Norges Blindeforbund har gleden av å invitere til presseåpningen av en unik kunstutstilling på Deichman Bjørvika i Oslo 26. juni kl. 15.00. Enkelt forklart er World Unseen en fotoutstilling du ikke trenger å se for å oppleve – der du får erfare bilder fra noen av verdens fremste fotografer på en annerledes måte.
Utstillingen «World Unseen» som for første gang ble vist på Somerset House i London, finner nå veien til Norge. Det unike med utstillingen er at fotografiene er skrevet ut i flere lag. På den måten gjøres bildene tilgjengelig med berøring, lyd og punktskrift, slik at det også skal være mulig for svaksynte og blinde å oppleve de fantastiske historiene bildene formidler.
I forbindelse med dette er du invitert til presseåpningen 26. juni på Deichman Bjørvika klokken 15.00. Utstillingen er åpen for allmennheten fra 27 til og med 30 juni. Invitasjon er vedlagt, og under er agendaen.
Agenda
15.00 – 15.15: Registrering
15.15 – 15.30: Introduksjon til utstillingen og teknologien brukt – presentert av Canon Norge
15.30 – 15.40: Kunst, sanser og viktigheten av tilgjengelighet – presentert av Per Inge Bjerknes fra Norges Blindeforbund
15.40 – 16.30: Intervjuer og utforskning av utstillingen
Påmelding til petter@ginfo.no så rast som mulig.
300.000 mennesker lever med synsnedsettelser i Norge
Per Inge Bjerknes, generalsekretær i Norges Blindeforbund, sier at det i Norge lever over 300.000 mennesker med nedsatt syn, hvorav om lag 9.300 er blinde.
– På verdensbasis er det minst 2,2 milliarder mennesker som har en eller annen form for synsnedsettelse. Billedkunst er sjelden tilgjengelig for oss som ser lite eller ingenting. Sammen med Canon ønsker Norges Blindeforbund å belyse kunstens universelle karakter, og gjøre den tilgjengelig for alle. World Unseen er ikke en tradisjonell fotoutstilling. Det er en ambisjon om å skape en reise gjennom sansene, en mulighet til å oppleve ut fra den enkeltes forutsetninger, uavhengig av hvor mye eller lite du ser, sier Bjerknes.
Inkluderende utstilling
Kristine Ljøner, ansvarlig for utstillingen i Canon Norge, sier hensikten med utstillingen er å øke bevisstheten rundt kunstens tilgjengelighet og blinde og svaksyntes hverdag. I tillegg til å tilgjengeliggjøre kunst for blinde og svaksynte, vil seende få et bedre innblikk i hvordan det er å leve med nedsatt syn. Hvert bilde vil være delvis tildekket for å illustrere ulike typer synshemninger – fra grønn stær til diabetisk retinopati.
– Takket være taktil printteknologi har vi skapt en inkluderende utstilling som åpner andre sanser enn synet. Vi håper så mange som mulig tar turen innom for en helt spesiell opplevelse dagene utstillingen foregår, sier hun.
Verdenskjente fotografer
Utstillingen inneholder arbeider fra verdenskjente fotografer og Canon-ambassadører fra hele verden. Blant annet den prisbelønte sørafrikanske fotojournalisten Brent Stirton, den anerkjente brasilianske fotojournalisten Sebastiaõ Salgado, motefotografen Heidi Rondak, pulitzer-vinnende fotojournalisten Muhammed Muheisen og den norske naturfotografen og fridykkeren Aleksander Nordahl.
For mer informasjon besøk www.canon.no/world-unseen