Harstad fotoklubb 50 år!
Harstad Fotoklubb fyller 50 år den 21. oktober 2019. I den anledning har klubben satt seg som mål å vises i bybildet i Harstad gjennom forskjellige aktiviteter.
Klubben har 68 medlemmer; vi har møter en gang i måneden med forskjellige temaer og interne konkurranser. I tillegg drar vi på turer og workshops sammen året rundt. Vi har et godt samhold og får gjennomført mye spennende hvert år.
Vår dyktige jubileumskomite har satt i gang et stort prosjekt i anledning 50 års-jubileet. De har planlagt og jobbet aktivt i flere måneder, og med hjelp fra mange ivrige sjeler i klubben nærmer vi oss nå sluttresultatet.
Utstillinger både ute og inne
Vi starter med å åpne ei stor utstilling ute i sentrum av byen den 25. oktober, med 33 bilder som blir vist frem på selvbygde bukker. På kafeen «4 roser» har vi utstilling med 14 bilder der temaet er abstrakt. På Harstad/Narvik flyplass vises ti store bilder som viser hverdagen på flyplassen; her har Avinor vært med på sponsing og stått for utvelgelsen av bilder. På kommunen viser vi portrett av tidligere ordførere.
I samarbeid med Ungdommens hus Plastelina har vi invitert ungdommer til å lage ei utstilling av mobilbilder, som de har fått printet ut på klubbens skriver. Vi har også fått med oss noen butikker og får henge opp bilder i butikkvinduene deres i sentrum.
I samarbeid med Sparebank1 Nord Norge har vi montert en storskjerm i et av bankens vinduer, vendt ut mot gågaten. På denne skal det vises bilder fra en selfiestasjon som vi setter opp ute i byen. Vi gleder oss til å se hvilke selfier publikum sender inn! Sparebank1 Nord Norge har for øvrig gått inn med en betydelig sponsorsum i vårt jubileumsprosjekt.
Lokalavisa stiller opp
Vi har fått til et samarbeid med lokalavisen, Harstad Tidende. Da får vi en helside hver dag, hvor dagens fotograf får sende inn et bilde og fortelle om det og seg selv. Til sammen blir det over 20 helsider, og en fantastisk mulighet for klubben til å vise seg fram!
Containerutstilling
Vi har også leid en stor container som vi bygger om og innreder med vegger og lys til en pop-up-utstilling. Her får medlemmene komme og henge opp bilder de vil vise frem. Containeren skal være åpen hver dag i de tre ukene jubileumsperioden varer. Medlemmene stiller som vakter etter tur.
Åpne foredrag med inspirerende fotografer
Men det er mer som skjer: vi har fått tak i seks spennende foredragsholdere som skal holde foredrag om foto tre onsdagskvelder på rad. Disse er: Trym Ivar Bergsmo, Bjørg-Elise Tuppen, Rune Selnes, Grethe Einarsen, Veronica Melå, og Stian Klo. Foredragene er gratis og åpne for publikum, og holdes på Universitetet i Harstad. Vi gleder oss!
Gjett om vi er stolte av klubben vår og hva vi får til! Vi gleder oss veldig til åpningen av utstillingene fredag den 25. oktober. Vi håper at vi med dette fremstøtet kan vise hva klubben får til og om vi er heldige klarer vi å få med oss noen nye medlemmer i klubben også etter disse ukene. Følg oss gjerne på vår nye facebookside.