Medlemsprosjekt: Geir Kjærstad «Invisible Weakness» (2025)
NSFF oppfordrer til å sende inn medlemsprosjekt og klubbprosjekt. Til inspirasjon vil vi i NSFF Magasin publisere prosjektene, de vil også vises digitalt på ulike arrangement der NSFF er tilstede. Nedenfor sees Geir Kjærstads prosjekt fra 2025:
Invisible Weakness
Smerten og sorgen inne i min sjel!
Prosjektet er et delprosjekt i hovedprosjektet “Invisible Weakness” som omhandler psykisk helse og hvordan den mentale tilstanden kan påvirknes fra omgivelsene. Hvordan oppleves egne tunge situasjoner og tanker er essensen i hva dette delprosjektet skal fortelle.
Sorg er en naturlig reaksjon på tap inkludert mange ulike følelser fra tristhet til håpløshet. Noen opplever også symptomer på depresjon og sinne. Følelsene våre er aldri feil, de gir oss signaler på hva vi trenger. Men når smerten og håpløsheten blir altoverskyggende vokser raseri, depresjon, angst og fortvilelse til en uoverstigelig mur.
Vi mennesker er sårbare og nakne, derfor har jeg også lagd denne serien uten klær som påvirker uttrykket for betrakteren. Det eneste tekstilet er det sorte sløret som med sin dunkelhet og struktur blir en trøst og en beskyttelse mot omverden. Ved å fange den unike karakteren har jeg blitt som en deltaker ved at mine kamerabevegelser og vinkler er tett knyttet opp mot personens bevegelser og uttrykk.
Som en mindful fotograf er narrativet i denne tolkningen et budskapet om sorg og smerte og den mentale tilstanden til mennesker i mental ubalanse. Det er i korte trekk hva jeg har forsøkt å vise med denne serien.
Til opptakene har jeg fått med meg min venn Silas til å tolke karakteren.
– Geir Kjærstad, des 2025
Klikk på første bilde for å bla gjennom hele galleriet:
Alle har sikkert hørt mantraet, at et bilde sier mer enn tusen ord. Men hva da med en hel serie med bilder, som henger tematisk sammen? Det er vanligste er nok å jakte på blinkskuddene, men blant de store fotografene er det vel så vanlig å tenke i serie – de jobber i prosjekt!
NSFF har siden 2014 invitert til innlevering av medlems- og klubbprosjekt. Det å gå ut over det å kun jakte enkeltstående «vinnerbilder» vil gjøre en til bedre fotograf – utvide evnen til å se! Hele ideen med å jobbe i prosjekt er å fortelle en bredere og mer interessant historie med bildene.





